Největší zásluhu o vyšlechtění moderního poštovního holuba pro závodní účely mají chovatelé belgičtí. První spolek založen roku 1825 v Lutychu. V roce 1826 se uskutečnily první závody z Paříže do Gentu.
Holub je monogamní, fixovaný na holubník a hnízdo. To je princip jeho využití v závodech. Není to tažný pták, přesto má mimořádné schopnosti orientace. Samozřejmě lze oceňovat výkony tažných ptáků, kteří se přesunou na podzim tisíce kilometrů přes vysoké hory či moře a na jaře zase zpátky. Pro holubáře je nejúžasnější to, že holuba vypustí někde v Německu nebo Rumunsku a on letí domů. A než se vy vypořádáte autem se všemi nástrahami dopravy, tak holub už doma odpočívá. 
V České republice organizují závody poštovních holubů desítky oblastních spolků z různých směrů a vzdáleností. Speciálně upravené auto přepraví stovky až tisíce těchto závodníků na místo startu a v určený čas je všechny vypustí. Elektronické systémy registrace holubů a přesné vzdálenosti z místa startu k chovatelům pak určí vítěze závodu. 
Každá závodní sezóna, trvající od května do října, je pak zakončena oblastními výstavami. Nejlepší závodníky je pak možné spatřit na Celostátní výstavě.