Trichomonády

 

Jak je můžeme porazit? V posledních dvou letech jsem učinil překvapující zjištění. Možná je to úplná náhoda, ale přesto o tom chci napsat. Častokrát už jsem psal, že se proti trichomonádám nedá ochránit. S ohledem na začínající chovnou sezónu, mohou být tyto úvahy velmi užitečné.

 

Autor: André Roodhooft

 

Především holoubata jsou velmi náchylné k onemocnění trichomonádami. Dříve jsem u chovných holubů prováděl během chovné sezóny léčebnou kůru.

 

Na začátku roku specielní kůra. Pro chovné holuby!

Dva až tři týdny po odstavení první líhně jsem přes provedenou kůru při kontrole na trichomonády zjistil, že většina holoubat byla během odchovu více či méně napadena. Protože jsem k podobným zjištěním dospěl opakovaně, přikládal sem kontrole na trichomonády stále menší význam. Trichomonias se přece vždy objeví.

Vyvinul jsem systém kůr na slepo proti trichomonádám, ale bez nějakého přehánění. Jednou v roce, od 1. do 9. ledna byli moji chovní holubi ošetřeni Ronidazolem proti trichomonádám. V té době už byly první holoubat na miskách a tak jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Pro zbytek roku už chovní holubi nedostali nic. Od druhé líhně dostávala holoubata při odstavení kapsli s Metronidazolem.

 

Závodníci budou ošetřeni cíleně později.

Závodníci absolvují kůru proti trichomonádám jednou v roce a to bezprostředně před tréninky. Během závodní sezóny byli ošetřování po dvou až třech týdnech vždy dva dny na začátku týdne. Po závodech, během zimy a jara nedostali nic.

 

Holoubata vyžadují zvláštní péči.

Jak už bylo řečeno, mnohokrát jsem zjistil, že sotva odstavená holoubata mají trichomonády takříkajíc vždy přesto, že prodělali v době odchovu masivní kůru. Proto jsem se rozhodl udělat u první líhně tři týdny po odstavení další ošetření proti trichomonádám. Před začátkem závodů s mladými jsem tuto kůru opakoval. Během závodní sezóny byla holoubata ošetřována proti trichomonádám jako staří závodníci, každé dva až tři týdny krátkodobé podání léku. Po posledním závodě vše skončilo dalším ošetřením.

 

Nyní změna!

V minulém roce jsem svá holoubata, v rozporu s předešlým postupem, po odstavu proti trichomonádám neošetřil. Vypadaly super zdravě. Možná to byla z mé strany určitá nedůslednost, ale ošetření jsem stále odkládal. Odložený znamená často zrušený. Nakonec to dopadlo tak, že sezóna byla přede dveřmi a kůra nebyla provedena. Před tim, než jsem ošetření holoubat konečně provedl, dal jsem z čiré zvědavosti vzorky mnoha holoubat pod mikroskop. K mému velkému překvapení jsem našel něco málo trichomonád jen u jednoho holouběte.

Přesně jsem si zaznamenal toto, dle mého názoru, zajímavé zjištění a v tomtéž roce jsem provedl ještě další stanovení. Chovní holubi byli ošetřeni v tomto roce jako vždy od 1. do 9. ledna, v době kdy byla holoubat na miskách. Po odstavení dostala holoubata, jako i minulý rok, každý den do vody Naturaline a jablečný ocet., ale nic proti trichjomonádám,

.

Koncem dubna jsem z cca 70 holoubat vybral 12 z první líhně a provedl kontrolu na trichomonády. Výsledek byl překvapující. Jen u jednoho jediného holouběte byly nějaké trichomonády. Ostatních jedenáct holoubat bylo úplně čistých.

 

Množení a přenos trichomonád lze omezit!

Nemůžu to dokázat, ale jsem o tom přesvědčen., že denní přidávání Naturaline a jablečného octa do vody drželo trichomonády na uzdě. Proto si nemyslím, že přípravky proti onemocnění holubů trichomonádami holuby neléčí. Pokud jsou holubi trichomonádami infikováni, je nutné použít nějaký účinný prostředek na bázi Ronidazolu, Metronidazolu apod. Okyselením pitné vody nemohou být trichomonády vyhubeny, ale jsem přesvědčen o tom, že množení a přenos je kyselým prostředím v napáječce silně omezen. Můžeme z toho vyvodit, že kyselé prostředí neprospívá mikrobům. I tam kde je denně přidáván do vody Naturaline a jablečný ocet mohou být problémy s Adenoviry, ale nebezpečí je tím výrazně omezeno. Nemůžete očekávat zázraky, ale možná se vyplatí zvýšená námaha tento postup vyzkoušet.

 

 

 

 

 

Die Brieftaube 46/2007

Překlad: Ing. Jaroslav Novotný